Czy powinniśmy stosować diety bez węglowodanów?

Coraz więcej słyszy się o dietach bez węglowodanowych, które mają właściwości odchudzające. Lecz jakie skutki niesie za sobą odstawienie podstawowego składnika naszej diety? Warto przed zastosowaniem zastanowić się nad konsekwencjami braku węglowodanów w naszej diecie, chyba że mamy takie wskazania lekarskie.

Diety bez węglowodanów – co nam dają węglowodany?

Węglowodany bez wątpienia są jednym z podstawowych składników odżywczych jakie powinien spożywać każdy z nas. Są paliwem, które dostarczamy każdego dnia, aby w pełni funkcjonować. Brak obecności w ich diecie skutkować będzie brakiem energii i ogólnym rozkojarzeniem. Węglowodany są w stanie dostarczyć nam 80 % energii, jaką możemy dostarczyć w ciągu dnia.

Diety bez węglowodanów – jaki mają wpływ na organizm?

Węglowodany, których często w nadmiarze dostarczamy do swojego organizmy zostają przeobrażone w tkankę tłuszczową, która odkłada się pod skórą. Warto rozważyć odstawienie cukrów, które negatywnie wpływają na nas zawierając olbrzymie ich ilości. Takie produkty to najczęściej słodycze i ich odstawienie korzystnie wpłynie na nasze ciało i zdrowie. Jednak kompletny brak węglowodanów w diecie źle wpływa na nasz organizm, ponieważ zaburza ogólną równowagę w organizmie. U osób stosujących diety nisko węglowodanowe przez kilka lat zwiększa się umieralność o około 30 procent. Wiele badań wskazuje na negatywne skutki stosowania diety bez węglowodanów, dlatego warto kilka razy przeanalizować jej stosowanie.

Diety bez węglowodanów – co zatem jeść?

Warto jeść zdrowo, unikać smażonych i ciężkostrawnych potraw. Im bardziej kolorowo tym lepiej – dlatego warto jeść dużo owoców i warzyw oraz dbać o odpowiednią ilość dostarczanych składników. Dzięki temu przywrócimy równowagę w naszym ciele oraz dostarczymy wszystkich mikroelementów, witamin, białka tłuszczy i cukrów. Warto też nie sięgać po kolorowe napoje, zawierające wspomniane wcześniej nadwyżki węglowodanów, negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Przede wszystkim ważna jest różnorodność oraz zdrowe podejście, a wiedza specjalistów może znacznie pomóc nam w odpowiednim dobraniu posiłków i składników naszej codziennej diety, by dostarczyć wszystkiego co potrzeba, bez ograniczania dostaw podstawowych elementów naszej diety.