Gdzie posadzić hortensje drzewiaste i jak je nawozić?

Hortensje drzewiaste przykuwają uwagę atrakcyjnym wyglądem, a dokładniej wielkimi kwiatostanami. Roślina ta ma szansę przybrać rozmiary drzewa. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje jednak odpowiednich warunków oraz systematycznej pielęgnacji. Sprawdź, czy hortensja wymaga też nawożenia.

Gdzie sadzić hortensje drzewiaste?

Pierwsze, co należy ustalić, zabierając się za sadzenie hortensji, to miejsce. Hortensje drzewiaste mają co do tego specjalne oczekiwania. I wcale nie chodzi tu tylko o to, że potrafią osiągnąć wysokość 3 m. Mowa tu bardziej o rodzaju podłoża i nasłonecznieniu. Umiejscowienie hortensji w ogrodzie ma wpływ nie tylko na wygląd krzewu, ale i jego zdrowie.

Hortensje potrzebują gleby próchniczej, przepuszczalnej, a do tego wilgotnej, która nie zawiera dużej ilości wapnia. Najlepiej, aby pH mieściło się w granicach od 5,5 do 6. Rośliny te potrzebują wilgoci, dlatego w upalne lato wymagają podlewania, choć nie należy przesadzać. Hortensje lubią glebę wilgotną, ale nie wolno jej przelać.

Jeśli chodzi o idealne stanowisko dla hortensji, to niewątpliwie takim będzie miejsce nasłonecznione, ale z umiarem. Rośliny te najlepiej sadzić w towarzystwie drzew, które będą nieco ograniczały intensywność promieni. Narażone na zbyt mocny kontakt ze słońcem, będą więdły, a zaniedbane i niepodlewane, mogą całkiem uschnąć. Pierwsze objawy usychania są widoczne na liściach.

Jak nawozić hortensje drzewiaste – prawidłowa pielęgnacja

Dobrze dobrane miejsce, to podstawa dla prawidłowego wzrostu hortensji. Jednak to nie wszystko, co należy dla nich zrobić, by niedługo po wsadzeniu w ziemię, móc podziwiać przepiękne kwiatostany. Trzeba też zadbać o prawidłową pielęgnację, w tym również o regularne nawożenie.

Jeśli chodzi o pielęgnację, do zabiegów tych można śmiało zaliczyć przycinanie. Najlepszy na to moment, to marzec. Wówczas należy wyciąć zmarznięte pędy i te chore, złamane również. Podejrzane pędy lepiej pozostawić aż do maja, bo może się okazać, że jeszcze odżyją. Nierzadko zdarza się, że soki w roślinie docierają do niektórych pędów nieco później. Poszczególne gałązki powinno się przycinać niski, na wysokości około 20-30 cm od ziemi.

Kolejna czynność w ramach pielęgnacji hortensji to nawożenie. Ma to wpływ na obfitość kwitnienia rośliny. Hortensje drzewiaste potrzebują fosforu, magnezu, azotu oraz żelaza. Bez tego nie zawiążą się pąki kwiatowe. To od nawozu zależeć będzie też kolor kwiatów. Chcąc uzyskać kwiaty w kolorze czerwonym czy różowym, należy stosować nawozy zasadowe zawierające magnez lub wapń. Kwiaty w kolorze niebieskim można osiągnąć, stosując nawóz z siarczanem amonu i siarczanem potasu.

 

Dużych rozmiarów hortensja obfitująca w przepiękne kwiaty to lata prawidłowej pielęgnacji. Świadczy też o tym, że rośnie w warunkach, jakich potrzebuje. Zatem ogrodnik, który marzy o tak wyjątkowej roślinie w swoim ogrodzie, musi zadbać o odpowiednie umiejscowienie krzewu, sprzyjające warunki glebowe i regularne nawożenie. Nie może zapominać też o nawadnianiu w upalne dni pozbawione deszczu.